JAK PRODUKOWANE SĄ DYWANY ZE SKÓRY BYDLĘCEJ: OD POCZĄTKU DO KOŃCA

Proces towarzyszący powstawaniu dywanów z bydlęcej skóry nie jest powszechnie znany. Z tego powodu chcemy dostarczyć wszystkim zainteresowanym szczegółowy przewodnik krok po kroku, który opisze procesy, które zmieniają skórę bydlęcą w dywan. Aby lepiej zrozumieć te mechanizmy, zalecamy zapoznanie się z dalszą częścią artykułu: 

  1. Selekcja – Pierwszym krokiem do stworzenia dywanu ze skóry bydlęcej jest selekcja krów. Ponad 250 ras bydła nie posiada obecnie atrybutów pozwalających na pozyskiwanie skór. Osoba identyfikująca odpowiednie bydło, bierze pod uwagę również stan jego zdrowia. Już na tym etapie osoby, które zajmują się selekcją, wyobrażają sobie jak „premium” będzie skóra, kolor danej sztuki itp. Po zatwierdzeniu wyboru, rzeźnia ściąga skórę podczas swojej pracy i dostarcza surową skórę do producenta.

  2. Mizdrowanie – gdy producent otrzymuje skórę, jest ona pokryta niechcianą membraną (taką jak skóra i tłuszcz), która nie jest mile widziana na dywanie ze względów higienicznych. Warstwa ta zostanie przetworzona podczas mizdrowania. W trakcie procesu mizdrowania usunięte zostaną wszystkie niepotrzebne elementy. Po mizdrowaniu skóra jest przekazywana do sekcji odpowiedzialnej za garbowanie.

  3. Garbowanie – Skóra musi przejść proces garbowania. By skóra bydlęca była trwała, musi zostać poddana działaniu substancji odtłuszczających i odsalających oraz wody. Garbowanie całkowicie zmienia strukturę białkową skóry, dzięki czemu jest mniej podatna na rozkład. Na tym etapie usuwanych jest najwięcej bakterii, dzięki czemu dywan ze skóry bydlęcej staje się o wiele bezpieczniejszy i nadający się do użytku domowego. 

     
  4. Rozciąganie – Po garbowaniu skóra bydlęca jest suszona i rozciągana przez kilka dni. Podczas rozciągania producenci zwiększają powierzchnię bydlęcej skóry, co sprawia, że mogą dostarczać swoim klientom większe dywany. Dodatkowo mogą w tym momencie ocenić jakość skóry, zanim przekształci się ona w produkt końcowy. W zależności od jakości skóry mogą dodawać do niej olejki, aby ją rozjaśnić lub sprawić, by stała się bardziej miękka. 

     
  5. Przycinanie – Nazwa mówi sama za siebie. Nie wszystkie skóry bydlęce są sobie równe. Z tego względu należy je przyciąć do rozmiarów, na które istnieje odpowiedni popyt - na przykład 3’x5', 5 ’x8’, 8 ’x10', 9’x12' i 12 ’x15'. Gdy następuje proces przycinania, można również dopasować skórę pod specjalne lub jednorazowe zamówienia. 

  6. Produkt końcowy – Zanim produkt zostanie wprowadzony na rynek, przejdzie przez proces upiększania i poprawiania szczegółów. Jak już wspomniano wcześniej, nie wszystkie skóry są takie same. Z tego powodu regularnie dochodzi do usuwania naturalnych wad. 

Dzięki temu artykułowi już wiesz jak wygląda proces przekształcania surowej skóry w dywan. Najważniejszym krokiem jest dostosowanie jej do środowiska, w którym żyją ludzie. Oznacza to, że wszystkie naturalne bakterie muszą zostać usunięte, w przeciwnym razie dywan ulegnie szybkiemu rozkładowi lub, co gorsza, wywoła szkodliwe skutki dla osób, które żyją w jego otoczeniu. 

Przemysł dywanów ze skóry bydlęcej jest ze względu na zachodzące w nim procesy naprawdę wyjątkowy. Czy po zapoznaniu się z całą procedurą, rozważasz zakup jednego z nich?